41 gösterim
3,73 viral puan

Başkan BTC Resmi Para Olsun Diyor, Fakat El Salvador Halkı Şüpheci Yaklaşıyor

Ankete katılan Salvadorluların yarısından fazlası, Bitcoin'i benimseme konusunda başkanları kadar istekli görünmüyor.
coinloca 09.07.2021 saat 14:41
 1. Yeni yayınlanan bir ankete göre, Salvadorluların dörtte üçü Başkan Nayib Bukele'nin Bitcoin benimseme planlarına şüpheyle bakıyor. 1 ve 4 Temmuz arasında El Salvador'da 1.233 kişiyle yapılan anket, Bitcoin'i yasal yapma planını yalnızca %20'sinin onayladığını ortaya koydu.

  %2.8'lik bir hata payına sahip olan anket, Francisco Gavidia Üniversitesi'ne bağlı araştırmacı Disruptiva tarafından yapılmıştır. Reuters'e göre, insanların yaklaşık %54'ü Bitcoin benimseme programını "hiç doğru değil" olarak görürken, diğer %24'ü bunu "sadece biraz doğru" olarak nitelendirdi.
 2. Ankete katılanların neredeyse yarısı veya %46'sı Bitcoin hakkında hiçbir şey bilmediklerini itiraf etti. Bunların yaklaşık %65'i dijital para biriminde ödeme alma fikrine açık değildi. Disruptiva'nın bilim teknoloji ve yenilik enstitüsü başkanı Oscar Picardo, "bu, dijital dönüşüm konusunda riskli bir bahis" yorumunu yaptı.

  Ülkenin yeni Bitcoin yasası 9 Haziran'da kabul edildi ve 7 Eylül'de yürürlüğe girecek ve dünyanın önde gelen kripto varlığını Orta Amerika ülkesinde paralel resmi para birimi haline getirecek. Geçen ayın sonlarında hükümet, Chivo adlı bir Bitcoin cüzdanını tanıttı ancak bunun sadece bir seçenek olduğunu belirtti.
 3. Bukele, cüzdanın transferler için ücret veya komisyon ödemeyeceğini ve BTC'yi USD'ye dönüştürmek için herhangi bir kesinti yapmayacağını belirtti. Haziran ayının sonlarında, Chivo cüzdan uygulamasını indiren her Salvadorlu yetişkinin 30 dolarlık bir BTC değerinde airdrop almaya hak kazanacağını belirtti.

  Başkan Bukele, BTC'nin benimsenmesini, yurtdışında yaşayan vatandaşlardan havale ödemelerini kolaylaştırmanın ve 2001'den beri ulusal para birimi olan ABD dolarına olan bağımlılığı azaltmanın bir yolu olarak lanse etti. El Salvador'daki nüfusun yaklaşık %70'inin banka hesaplarına veya herhangi bir finansal hizmete erişimi yok.
 • Şu an haberi okuyan: 1 kişi var

 • Toplam Viral: 1 gösterim
 • Toplam Seed: 11 gösterim
 • Toplam Direkt: 29 gösterim
 • Viral Puan: 3,73